logo

Môj bicykel

Bicykel je najlepší dopravný prostriedok!

 

V tomto článku si povieme niekoľko základných vecí o bicykli, o jeho používaní ale aj údržbe.

 

Vynájdenie bicykla sa datuje niekde do začiatku roku 1800, kedy nemecký vynálezca barón Karl von Drais po prvýkrát jazdil na bicykli, ktorý pripomínal odrážadlo. Poháňal sa nohami a asi až okolo roku 1840 dostal prvé pedále, ktoré ho poháňali mechanicky.

 

Od vtedy sa bicykle stále vylepšovali a dnes môžeme jazdiť na parádnych bicykloch, ktoré majú častokrát aj viac prevodov a inú ďalšiu výbavu.

Bicykel využívame najčastejšie na dochádzanie do školy či do práce, na výlety, turistiku ale aj na šport. Je to univerzálny dopravný prostriedok, ktorým sa ľahko dostaneme na rôzne miesta v rámci svojho bydliska ale aj mimo neho.

 

Jazda na bicykli pomáha chrániť naše životné prostredie a prírodu. Pri jazde na bicykli totiž na rozdiel od automobilov nevytvárame žiadne emisie, hluk, prach ani dopravné zápchy. Bicykel nepotrebuje široké asfaltové cesty a veľké parkoviská, ktoré sa budujú na úkor stromov a zelene.

 

Z čoho sa bicykel skladá?

Každý bicykel tvorí niekoľko základných častí:

 • rám bicykla
 • kolesá s pneumatikami
 • riadidlá s brzdami
 • sedadlo
 • pedále, ozubené kolieska a reťaz
Okrem týchto základných častí sa na bicykel dávajú aj tieto ďalšie komponenty:
 •  blatníky, predné a zadné svetlo, odrazky a reflexné prvky, cyklopočítač, držiak na fľašu, stojan
 

Ako sa správne starať o svoj bicykel

 

K tomu, aby sme mohli bicykel pravidelne používať, sa o neho musíme aj starať. Nie je to žiadna náročná vec, tie základné veci si totiž vieme urobiť aj sami doma. Väčšie problémy sa potom riešia v servise pre bicykle.

 

Základná údržba bicykla:

 • snažte sa udržiavať svoj bicykel čistý (blato, prach a špina)
 • majte vždy namazanú reťaz (je treba ju najprv očistiť od starého maziva)
 • pneumatiky musia byť správne dofúkané (nahustené)
 • funkčné predné aj zadné svetlo, najmä ak je tma alebo šero
 • skontrolujte brzdy, či dobre brdzia

Ostatné opravy, ako sú napríklad osmička v kolese, zle nastavená prehadzovačka či preskakujúca a padajúca reťaz – tieto už patria do rúk odborníkov v servise. Po správnosti by sa mal bicykel dať skontrolovať do servisu pred každou sezónou (na jar), aby bol pripravený na bezpečné využívanie.

 

Vzdelávame sa

I. Dopravné značky

V tomto seriáli o dopravných značkách sa budeme s pani policajtkou venovať rôznym druhom značiek a ich významu.

erik

0 Comments

Vzdelávame sa

Môj bicykel

Aj bicykel môže byť tvoj najlepší kamarát, musíš ho však najprv poriadne spoznať. Poďme sa o ňom spoločne dozvedieť niečo viac.

erik

0 Comments